mof
03 خرداد 1402 - 21:36

بهادری‌جهرمی: یکی از ریشه‌های تورم، خلق پول بی‌رویه برخی بانک‌های خصوصی است

سخنگوی دولت گفت: یکی از ریشه‌های تورم در جامعه، اضافه برداشت و خلق پول بی‌رویه و غیرقانونی برخی بانک‌های خصوصی است. دولت سیزدهم و بانک مرکزی برنامه مدون و دقیقی برای برخورد و تعیین تکلیف آنها در سال ۱۴۰۲ تهیه و تدوین کرده است.

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، علی بهادری‌جهرمی سخنگو و دبیر هیئت دولت بعد از ظهر امروز چهارشنبه سوم خردادماه در نشست هم‌اندیشی با جمعی از اساتید دانشگاه تهران که به همت بسیج اساتید این دانشگاه برگزار شد، حضور پیدا کرد و ضمن سخنرانی به سوالات اساتید حاضر در جلسه پاسخ داد.

وی در این نشست ضمن تبریک دهه کرامت و سالروز آزادسازی خرمشهر گفت: روز سوم خرداد همیشه در حافظه تاریخی ما می‌ماند با این درس که اگر مقاومت کنیم و در کنار هم مقابل دشمن باستیم، حتماً به پیروزی خواهیم رسید، هر چند که دشمن قوی باشد و با تمام توان وارد میدان شود.

سخنگوی دولت در تشریح وضعیت کلان تغییرات در نظم بین‌الملل اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی تحلیل دقیقی ارائه دادند که ما در ایامی هستیم که هندسه قدرت در حال تغییر است و این روزها، ایام ریل‌گذاری نظم جدید جهانی خواهد بود. اندیشمندان غربی مانند کیسینجر هم به روشنی به این تغییر هندسه قدرت اشاره می‌کنند و از آن می‌ترسند. در این میان ما بایستی ببینیم نقش جمهوری اسلامی ایران در این تغییرات به چه میزان بوده است؟ اگر موثر هستیم باید واقعیت موجود را بهتر ببینم و نقاط مثبت و منفی خودمان را باهم بسنجیم.

بهادری‌جهرمی در ادامه این نشست و در پاسخ به پرسشی در مورد مواجهه دولت با تخلفات برخی بانک‌های خصوصی تصریح کرد: یکی از ریشه‌های تورم در جامعه، اضافه برداشت و خلق پول بی‌رویه و غیرقانونی برخی بانک‌های خصوصی است. دولت سیزدهم و بانک مرکزی برنامه مدون و دقیقی برای برخورد و تعیین تکلیف آنها در سال 1402 تهیه و تدوین کرده است.

وی افزود: در سال 1402 چندین بانک خصوصی متخلف شناسایی شدند و در ستاد سران قوا نوع برخورد با آن‌ها و پیشگیری از تکرار آن تصویب شده است. در این دولت مجموعه بازرسی درونی به عملکرد بخش‌های مختلف نظارت می‌کند و در مشاهده تخلف و فساد خود با آن برخورد می‌کند. تمام موارد فسادی که در ایام اخیر رسانه‌ای شده، توسط دولت کشف و بررسی شده و در بسیاری موارد هم به دلیل اقتضائات، بدون گزارش رسانه‌ای برخورد صورت گرفته است.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی در مورد برنامه دولت برای مدیریت کشور تأکید کرد: دولت سیزدهم اولین دولت در جمهوری اسلامی ایران بود که با مشارکت نخبگان برنامه جامع برای تحول دولت تدوین و آن را منتشر کرد ولی علیرغم آن برخی می‌گویند که دولت برنامه‌ای برای پیش‌برد کشور ندارد. می‌توان این برنامه را نقد کرد یا میزان تحقق و عمل به آن را بررسی و به بوته نقد برد ولی این که گفته شود دولت هیچ برنامه‌ای ندارد، به صورت مشهود خلاف واقع است.

بهادری‌جهرمی تأکید کرد: دلیل اینکه دولت سیزدهم عنوان دولت مردمی را برای خود انتخاب کرده، این است که در این ایام تمام مردم با تمام ظرفیت در کنار هم برای مدیریت کشور وارد میدان شوند. دولت سیزدهم بر روی استفاده از ظرفیت اساتید و جامعه دانشگاهی در زمینه تئوریک و اجرایی تأکید ویژه دارد.

وی در پاسخ به پرسش‌های اساتید در حوزه حجاب بیان کرد: ضابط قضایی و مرجع قضایی در اختیار دولت نیست و باید بدانیم که دولت بخشی از وظایف در حوزه حجاب را دارد. نگاه دولت در زمینه حجاب و عفاف روشن است و بارها توسط رئیس‌جمهور و سخنگوی دولت بر لزوم اجرای این امر قانونی و شرعی و اجتماعی تاکید شده است.

سخنگوی دولت ادامه داد: رهبر معظم انقلاب مسیر را در مورد حجاب روشن کردند و فرمودند که این وضعیت باید با برنامه اصلاح شود و بدون برنامه نباید اقدامی صورت گیرد. لایحه اخیری که در این حوزه مطرح شده است، لایحه قضایی است که توسط قوه قضائیه برای ارسال به مجلس تقدیم دولت شده است. متن این لایحه در دولت اصلاحاتی داشته و متنی که در فضای مجازی از این لایحه منتشر شده نادرست است و متن منتشره، متن نهایی لایحه قوه قضائیه که دولت با تغییراتی آن را مصوب کرده، نیست.

بهادری‌جهرمی خاطرنشان کرد: اگر امروز از وضعیت حجاب راضی نیستیم باید فرآیندهایی که تا امروز پیش گرفتیم را اصلاح کنیم. البته نوع این اصلاح محل بحث است که باید جامعه نخبگانی نیز نظرات خود را در این خصوص بیان کنند و باید در کمیسیون مربوطه مجلس شورای اسلامی در مورد محتوای این اصلاح بحث و هم‌فکری کنیم.

در ابتدای این جلسه تعدادی از اساتید و مسئولان بسیج اساتید دانشگاه تهران نقطه نظرات، انتقادات، سوالات و پیشنهادات خود را در حوزه‌های مختلف و عملکرد دولت در حضور سخنگوی دولت بیان کردند.

توجه به مسئله فرهنگ، حل مشکلات معیشتی، مقابله با فساد، بحران‌های محیط زیستی و امنیت غذایی از مهم‌ترین نکات مطرح شده توسط اساتید دانشگاه تهران در این جلسه بود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1236512